Officiellt namn: Västerås stad Ort: Västerås Postnummer: SE-721 87 Land: Sverige Att: Anders Josefsson E-post:anders.josefsson@vasteras.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Vägmarkeringsarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kodSE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalet omfattar underhåll av vägmarkeringar (kompletteringar), nya vägmarkeringar (på ny beläggning) samt i vissa fall borttagning av befintliga vägmarkeringar inom Västerås kommun under 2017 – 2020.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45233221 Vägmarkeringsarbeten, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233220 Ytbehandling av vägar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.