416588-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Järnvägsmateriel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av rälsmaterial
Referensnummer: 4378/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34940000 Järnvägsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett kontrakt på leverans av rälsmaterial för spårvägsbanan i Göteborg,
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34941000 Räler och tillbehör till dessa, 34941200 Räler, 34941300 Spårvägsskenor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktet omfattar sammanlagt 6 000 m vignolräls och 8 100 m gaturäls, fördelat på leveranstillfällen under 2021 och 2022.