416650-2016 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av vapensystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Detta meddelande omfattas av: Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradering, service och support av Polisens vapensimulatorer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Polisen behöver teckna ett avtal avseende uppgradering, service och support av befintliga vapensimulatorer. Vapensimulatoranläggningarna upphandlades år 2008/2009. Polisen behöver nu uppgradera befintliga simulatorsystem från MILO3 till MILO4. Uppgraderingen är nödvändig bland annat då tillverkaren inte längre ger support på befintlig version och för att Polisen ska kunna fortsätta använda egenutvecklade scenarier och framtaget utbildningsmaterial.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50842000 Reparation och underhåll av vapensystem
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.