416662-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning – Övergripande styr- och övervakningssystem för fastigheter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Övergripande styr- och övervakningssystem för fastigheter
Beskrivning: I arbetet med att nå en mer hållbar, energieffektiv och datadriven fastighetsförvaltning behöver Botkyrka kommun införa ett övergripande styrsystem som SaaS - exempelvis SCADA, BMS eller motsvarande som möjliggör central övervakning, styrning och uppföljning av tekniska system i kommunens fastighetsbestånd. Detta är en viktig del i att säkerställa god inomhusmiljö, minska energianvändningen och underlätta drift, underhåll och framtida investeringar. Ett samlat systemstöd kommer att effektivisera såväl operativ drift som strategisk analys och skapa förutsättningar för ökad automatisering, felavhjälpning och uppföljning i realtid.
Intern identifierare: TFN/2025:00186
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
Ytterligare klassificering (cpv): 42961200 SCADA eller motsvarande system, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Se upphandlingsdokumentationen
Intern identifierare: Övergripande styr- och övervakningssystem för fastigheter