41673-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vägledning och rådgivning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handledartjänster till Södermalms stadsdelsförvaltning inom socialtjänsten
Referensnummer: 1171-2018-2.2.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312300 Vägledning och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska tillgodose behovet av handledartjänster för de ramavtalsområden som redovisas i avsnitt "ramavtalsområden". Anbud kan lämnas på en eller flera delar av upphandlingen.
I Individ- och familjeomsorg och stöd- och service till funktionsnedsatta ingår att arbeta med förebyggande insatser samt utreda och bedöma enskildas behov av hjälp- och stödinsatser liksom vård, behandling och genomförande av insatser enligt gällande lagstiftning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80590000 Handledning, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85312320 Rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte
Syftet med handledning är att med hjälp av extern kompetens stödja och utveckla arbetsgrupper i metoder och förhållningssätt i det kontinuerliga arbetet med olika brukargrupper och också ge möjlighet till reflektion och förstående av sig själv och andra.
Denna upphandling riktar sig till utförare med kvalificerade handledare, såväl enmansföretag som företag med flera anställda.
Upphandlingens volym/omfattning
Några garantier beträffande volymer eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal uppdrag kan inte lämnas. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden försvinner eller tillkommer. Enheternas behov av handledning kan variera över tid, varför ingen volymgaranti i ramavtalet är möjlig. Vägledning om ungefärlig omfattning kan dock sökas i de uppgifter som lämnas för respektive ramavtalsområde.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast:2019-02-28 23:59
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 2019-09-01