416737-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Geo- och miljötekniska tjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar ramavtal inom området Geo- och Miljötekniska tjänster under perioden 1.10.2016 – 30.9.2018 med möjlighet till förlängning i en eller flera omgångar, dock längst till och med 30.9.2020.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.