416737-2018 - ResultatSverige-Söderhamn: Programvara för administration
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för utbildningsförvaltningen, Ljusdals kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Ljusdals kommun avser att upphandla verksamhetssystem/administrativt system för barn- och elevregister för förskola, grundskola, gymnasium, Komvux, fritidshem och kulturskola. Inkluderat support, underhåll och eventuell drift av systemet.
Detta är en planerad upphandling och omfattningen och tider
Kan förändras ända fram till upphandlingen annonseras. Beräknad avtals start 2018-04-01.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48332000 Programvara för schemaläggning, 75121000 Utbildningsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen