Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internrevisionstjänster
Referensnummer: 417-2017/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en internrevisionsfunktion som ska planera, genomföra, dokumentera och rapportera granskning av verksamheterna inom Riksdagsförvaltningen (RDF) och Riksdagens Ombudsmän (JO). Uppdraget ska utföras i enlighet med respektive myndighets beslutade internrevisionsplan. Avsikten är att ingå ramavtal med en leverantör som ska utgöra internrevisionsfunktion hos båda myndigheterna. Myndigheterna kommer att teckna separata ramavtal med den vinnande anbudsgivaren.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79212000 Revision, 79212200 Internrevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en internrevisionsfunktion som ska planera, genomföra, dokumentera och rapportera granskning av verksamheterna inom Riksdagsförvaltningen (RDF) och Riksdagens Ombudsmän (JO). Uppdraget ska utföras i enlighet med respektive myndighets beslutade internrevisionsplan. Myndigheterna har även rätt att avropa uppdrag som avser rådgivning i frågor inom verksamheterna och för att genomföra andra granskningsuppgifter/-uppdrag. Avsikten är att ingå ramavtal med en leverantör som ska utgöra internrevisionsfunktion hos båda myndigheterna. Myndigheterna kommer att teckna separata ramavtal med den vinnande anbudsgivaren.