416904-2023 - ResultatSverige-Karlskrona: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stötta Vasa ramavtal – tekniska konsulter projekt- och byggledning
Referensnummer: 2.4 - 2023 - 697
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av tekniska konsulttjänster inom projekt- och byggledning inom områdena:
• Uppdragsansvarig
• Projektledare
• Byggledare
I huvudsak består uppdrag av att:
• för beställarens räkning styra, leda och övervaka entreprenaden med stöttning av regalskeppet Vasa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen