Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyråtjänster
Referensnummer: Dnr 2017/0622
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsgivarverket avser teckna ett ramavtal med en (1) leverantör som kan utgöra ett strategiskt och operativt stöd i sitt kommunikationsarbete, i pågående projekt och i den löpande verksamheten i stort. Leverantören ska i kommunikationsuppdragen ha ett nära samarbete med Arbetsgivarverkets kommunikationsfunktion, bestående av fem personer. Uppdragens omfattning kan vara av olika art och omfattning, varför ingen volymgaranti kan ges.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79342000 Marknadsföring, 79416000 Public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen