416934-2021 - ResultatSverige-Falkenberg: Yrkesutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymnasial yrkesutbildning
Referensnummer: SVN2021-62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80530000 Yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal omfattande yrkesutbildning, såsom definierad i förordning 2016:937 om statsbidrag för regional yrkesinriktad yrkesutbildning, det vill säga att omfattningen är reglerad till minst 400 och högst 1600 gymnasiepoäng och kan anordnas som reguljär yrkesutbildning eller som lärlingsutbildning. Båda studieformerna skall kunna kombineras med studier hos beställaren, i SFI eller SVA på grundläggande nivå.
Upphandlingen omfattar följande yrkesområden: El och energi, VVS och fastighet, Bygg och anläggning, Industriteknisk samt Fordon och transport. Anbud kan lämnas på ett eller flera yrkesområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80212000 Yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen