Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt kommunhus i Broby, Östra Göinge
Referensnummer: KS 2020/01979
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Östra Göinge kommun har beslutat att uppföra ett nytt kommunhus. Utgångspunkten är att skapa en modern och flexibel arbetsplats som stödjer arbetet enligt Göingemodellen, möjliggör fortsatt koncernsamordning och som rymmer ca 200 medarbetare. Enligt lokalförsörjningsutredningens förslag ska gamla läkarvillan samt tingshuset bevaras och kompletteras med en ny byggnad. Beställaren upphandlar projektet som totalentreprenad i samverkansform enligt ISO 44 001:2017. Projektet genomförs i tre faser där denna upphandling omfattar fas 2 och fas 3. Byggnaden ska stå klar till sommaren 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen