See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inhyrning av liftar, bodar och maskiner 2025
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för inhyrning av bodar, liftar och byggmaskiner samt kringliggande produkter. Upphandlingen är uppdelad på två delområden: Delområde 1 - Anläggningsmaskiner, byggmaskiner, bodar och vagnar samt övriga hyresmaskiner. Delområde 2 - Liftar. Upphandlingen är avgränsad från trafikavspärrning och trafikutrustning samt flyttbara lokaler som avser längre uppdrag där separat upphandling kan komma att ske.
Intern identifierare: KLF 2024/1742
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42000000 Industrimaskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 - Maskiner
Beskrivning: Anbudsområde 1 - Anläggningsmaskiner, byggmaskiner, bodar samt kringliggande hyresobjekt
Intern identifierare: Anbudsområde 1 - Maskiner
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 - Liftar
Beskrivning: Anbudsområde 2 - Liftar
Intern identifierare: Anbudsområde 2 - Liftar