41732-2020 - ResultatSverige-HALMSTAD: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsprodukter och instrument Del 2
Referensnummer: DNRGS180242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjukvårdsprodukter och instrument Del 2 är ett omtag och komplement till avtal Sjukvårdsprodukter och instrument dels pga avsaknad av anbud i vissa grupper/positioner men även tillägg av vissa produkter samt kravförändringar.
Några exempel på produkter: instrument för engångsbruk, förbrukningsprodukter till förlossning, BB, hud, gyn, operation, öron/näsa/hals samt allmänna förbrukningsprodukter av engångskvalité
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33162200 Operationsinstrument, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen