417357-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Fyrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fyrkurar
Referensnummer: 23-00749
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928430 Fyrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket inbjuder till att lämna anbud på fyrkurar. Då Sjöfartsverket kontinuerligt jobbar med utbyte av äldre fyrkurar och dessutom genomför flertalet nybyggnationer av farleder de kommande åren ser vi ett behov av nya fyrkurar.
För att tillgodose dessa behov omfattar denna upphandling två olika modeller av fyrkurar.
Upphandlingsföremål
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen