417400-2023 - ResultatSverige-Lycksele: Kringtjänster för vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väktartjänster för kontroll av biljetter m.m. och ordningsvaktstjänster
Referensnummer: LT2023-681
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB upphandlar dels väktartjänster för kontroll av biljetter m.m. i Umeå tätortstrafik (Ultra) och i regiontrafiken i Västerbotten, dels ordningsvaktstjänster till Umeå tätortstrafik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen