417425-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulter.
Referensnummer: UH-2016-293
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommunkoncern driver ett långsiktigt arbete med verksamhetsutveckling och IT-styrning. Som utgångspunkt har vi vår IT-strategi för e-förvaltning. Vi vill skapa ett långsiktigt samarbete med ett antal partners med spetskompetens inom dessa områden.
Denna upphandling syftar därför till att säkra tillgång till konsultstöd inom följande områden:
— Projektledare med inriktning på IT och digitalisering,
— Ledningsstöd IT,
— Verksamhetsarkitekt,
— Lösningsarkitekt,
— Informationsförvaltning,
— Workshopspaket för verksamhetsmodellering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektledare med inriktning på IT och digitalisering kompetensnivå 3
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektledare med inriktning på IT och digitalisering kompetensnivå 4
Del nr: 2
Projektledare med inriktning på IT och digitalisering kompetensnivå 5
Del nr: 3
Ledningsstöd IT kompetensnivå 4
Del nr: 4
Ledningsstöd IT kompetensnivå 5
Del nr: 5
Verksamhetsarkitekt kompetensnivå 2
Del nr: 6
Verksamhetsarkitekt kompetensnivå 3
Del nr: 7
Verksamhetsarkitekt kompetensnivå 4
Del nr: 8
Verksamhetsarkitekt kompetensnivå 5
Del nr: 9
Lösningsarkitekt kompetensnivå 2
Del nr: 10
Lösningsarkitekt kompetensnivå 3
Del nr: 11
Informationsförvaltning kompetensnivå 4
Del nr: 12
Informationsförvaltning kompetensnivå 5
Del nr: 13
Workshopspaket för verksamhetsmodellering kompetensnivå 4
Del nr: 14
Workshopspaket för verksamhetsmodellering kompetensnivå 5
Del nr: 15