417442-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck- och däcktjänster
Referensnummer: UE 22.127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna kommun tillsammans med Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) och Eskilstuna Strängnäs Energi & Miljö AB (ESEM), genomför upphandling av däck och däcktjänster. I däcktjänster ingår bland annat förvaring av däck, byte av däck, balansering, hjulinställning, byte av ventiler, tvätt av däck, allmän skötsel och servicearbete som till exempel efterdragning och kontroll av lufttryck. Leverantören ska även kunna erbjuda uttryckning med servicebil för reparationer av däck. Upphandlingen är uppdelad i fyra delområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351100 Bildäck, 50112000 Reparation och underhåll av bilar, 50112300 Biltvätt och liknande tjänster, 50116510 Regummering av däck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eskilstuna kommun tillsammans med Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) och Eskilstuna Strängnäs Energi & Miljö AB (ESEM), genomför upphandling av däck och däcktjänster. I däcktjänster ingår bland annat förvaring av däck, byte av däck, balansering, hjulinställning, byte av ventiler, tvätt av däck, allmän skötsel och servicearbete som till exempel efterdragning och kontroll av lufttryck. Leverantören ska även kunna erbjuda uttryckning med servicebil för reparationer av däck. Upphandlingen är uppdelad i fyra delområden:
1. Personbilar, lätta lastbilar, släpvagnar och mikromobila fordon inom Eskilstuna kommuns gränser
2. Tunga fordon och entreprenadmaskiner inom Eskilstuna kommuns gränser
3. Personbilar, lätta lastbilar, släpvagnar och mikromobila fordon inom Strängnäs kommuns gränser
4. Tunga fordon och entreprenadmaskiner inom Strängnäs kommuns gränser.
Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera delområden.