See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Bibliotekssystem
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett bibliotekssystem som molntjänst enligt i underlaget beskrivna förutsättningar. Följande delar ingår: Nyttjanderätt till Lösningen Införande Integrationer Migrering Drift, support och underhåll Option utbildningar Option konsulttjänster Lösningen ska kunna användas på alla biblioteksenheter inom utbildningsförvaltningen. Det innefattar biblioteksenheter inom central förvaltning, samtliga av Stockholms stads egna grundskolor, anpassade grundskolor, gymnasieskolor samt anpassade gymnasieskolor. Även biblioteksenheter inom arbetsmarknadsförvaltningens vuxenutbildning avser att använda Lösningen.
Intern identifierare: UTBF 2025/5340
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling av Bibliotekssystem