41753-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sala: Städning av byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster, årsavtal Salabostäder AB
Referensnummer: 17/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911200 Städning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av avtal för trappstädning och lägenhetsstädning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden: Trappstädning samt Flyttstädning.
Båda utvärderas var för sig. Först utvärderas Trappstädning. Sedan Flyttstädning.
Vinnande leverantör från Trappstädning kommer inte att antas för Flyttstädning.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Trappstädning och städning av tvättstugor
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Planerad städtjänst av trapphus och tvättstugor mm.
Flyttstädning, golvvård samt fönsterputs
Del nr: 2
90911100 Städning av bostäder
Ramavtal för städtjänst på avrop: Flyttstäd, golvvård typ boning av golv, samt fönsterputs.