417531-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av limbindarlina
Referensnummer: FM2020-17152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Grafisk Produktion har för avsikt att anskaffa ett automatiskt flöde för limbundna böcker från ark till färdig skuren bok.
Flödet ska kunna hantera inmatning via ark, där flödet separerar varje bok automatiskt.
De separerade böckerna skall sedan automatiskt laddas i limbindare.
Efter limbindning ska boken transporteras till trekantsskär för att automatiskt laddas och skäras.
Försvarsmakten avser med denna upphandling att teckna ett upphandlingskontrakt med en leverantör för anskaffning av en komplett limbindarlina till Grafisk Produktion. Upphandlingen omfattar hela produktionslinan, samt installation/utbildning och service besök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen