417542-2023 - ÄndringSverige-Ludvika: Avlägsnande av slam
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamsugning av rännstensbrunnar och övriga spoltjänster 2023
Referensnummer: GNU 2023/32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni vara leverantör till upp till fem upphandlande myndigheter och bland annat genomföra slamsugning av rännstensbrunnar för att säkerställa säkra gator och utomhusmiljö vid exempelvis skolor och förskolor? Utöver detta tillkommer övriga tjänster såsom spolning och sugning av avlopp vid akuta stopp, filmning av avlopp och varmvattenspolning av vägtrummor.
De verksamheter som kommer att nyttja avtalet verkar inom olika områden och ansvarar bland annat för drift av gator och fastigheter med tillhörande utemiljö. Tjänsterna som upphandlingen omfattar kommer därför utföras både på offentliga gator och vägar samt inom Beställarnas förvaltade fastighetsområden.
Syftet med upphandlingen är att beställarna ska kunna tillhandahålla säkra offentliga gator och vägar samt upprätthålla en god fastighetsmiljö.