Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyrå med fullservice.
Referensnummer: 71-2016/960
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Patent- och registreringsverket (PRV) har behov av att anlita en kommunikationsbyrå med fullserviceåtagande, även om utgångspunkten för uppdraget är att leverantörens huvudsakliga roll är att utarbeta idéer som myndigheten sedan realiserar med stöd av egna resurser och egen kompetens.
Leverantören ska kunna svara för både strategiskt och operativt kommunikationsarbete.
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) leverantörer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen