417652-2017 - ResultatSverige-Linköping: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tallbodaskolan nybyggnation.
Referensnummer: 6574-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av Tallbodaskolan i Linköping.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser nybyggnad av skola av låg- och mellanstadie i 2 plan i Tallboda, inklusive anlagd utemiljö. I tidigare entreprenad utförs rivning av 2 stycken byggnader. Förutom skolknuten verksamhet utförs även tillagningskök, idrottshall. Även yta för fritidsverksamhet invävs i byggnaden.
Total bruttoarea ca 3 231 m².
Behandlad tomtarea ca 7 882 m².
Eventuellt byggnadsanknuten konst kommer att integreras och samordnas i entreprenaden.