417718-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceplattform
Referensnummer: 19/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Typ av avtal
Kontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uteslutning av anbudsgivare
Den upphandlande myndigheten kommer att göra erforderliga kontroller att anbudsgivaren uppfyller ställda krav enligt 13 kap eller 19 kap 18 och 19 §§ LOU.
Anbudsgivare kan uteslutas från deltagande i upphandlingen om någon av de situationer som anges i 13 kap 3 § LOU eller 19 kap 18 § andra stycket.
Upphandlande myndigheten kommer innan den beslutar att utesluta en anbudsgivare enligt 13 kap 1-3 §§, ge anbudsgivaren tillfälle att inom en bestämd tid yttra sig över de omständigheter som enligt den upphandlande myndigheten utgör skäl för uteslutning.
Brott
Enligt bestämmelserna i 13 kap 1 § LOU ska upphandlande myndigheter utesluta från upphandling anbudsgivare som är dömda för:
Organiserad brottslighet,
Bestickning,
Bedrägeri och penningtvätt,
Terroristbrott,
Finansiering av terrorism och
Människohandel.
Är anbudsgivaren en juridisk person, ska anbudsgivaren uteslutas om en person som ingår i anbudsgivarens förvaltnings-, lednings- eller kontrollorgan har dömts för brottet. Detsamma gäller om den som har dömts för brottet är behörig att företräda, fatta beslut om eller kontrollera anbudsgivaren.
Obetalda skatter och socialförsäkringsavgifter
Anbudsgivare ska uteslutas från deltagande i upphandling om någon av de situationer som anges i 13 kap 2 § LOU föreligger.
Anbudsgivaren ska vara fri från skuld för svenska skatter och socialförsäkringsavgifter både hos skattemyndigheten och hos kronofogdemyndigheten. Mindre skuld av typen fordonsskatt för enstaka fordon kan accepteras. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta.
Kvalificeringskrav
Om anbudsgivaren inte kan visa att den uppfyller samtliga kvalificeringskrav kommer anbudet förkastas med hänsyn till likabehandlingsprincipen.
Ekonomisk och finansiell ställning
Ekonomisk och finansiell ställning enligt 14 kap. 3 och 4 §§ LOU
Anbudsgivare ska ha en god och stabil ekonomi. Om anbudsgivare har sämre ranking än 40 hos Creditsafe finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav. Vid lägre ranking än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet. Denna bedömning kommer att både utgå från uppgifter kring de faktorer som påverkar rankingen negativt och från övriga av anbudsgivaren inlämnade uppgifter. Anbudsgivaren kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning.
Anbudsgivaren ska vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta.
För kontroll används i första hand upplysning genom Creditsafe. Upphandlande myndighet genomför kontroll enligt ovan. Inga intyg behöver bifogas anbudet.
Nystartade företag kan visa sin finansiella och ekonomiska ställning på annat sätt.
Teknisk och yrkesmässig kapacitet
Leverantören ska förfoga över nödvändiga personalresurser och tekniska resurser samt ha sådan erfarenhet som behövs för att kontraktet ska kunna fullgöras enligt kraven i detta förfrågningsunderlag.
För att säkerställa anbudsgivarens tekniska och yrkesmässiga kapacitet ska anbudsgivaren presentera en förteckning över tidigare utförda uppdrag/leveranser, så kallade referensuppdrag. Antal referensuppdrag som ska presenteras är två (2) stycken (referensuppdrag 1 och referensuppdrag 2). Observera att minimikrav enligt nedan gäller för respektive referensuppdrag.
Minimikrav:
Referensuppdragen ska avse utförda uppdrag/leveranser som inte får vara avslutade senare än tre (3) år tillbaka i tiden, räknat från upphandlingens annonseringsdatum.
Med utförda uppdrag/leveranser menas uppdrag/leveranser enligt det som efterfrågas i denna upphandling, d.v.s. att uppdraget/leveransen ska omfatta minst leverans, uppsättning/implementering och driftsättning av IT Service Management (ITSM), Employee Service Management (ESM) och Customer Service Management (CSM).