Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ensamkommande HVB Asyl och PUT Ramavtal.
Referensnummer: KSUH16/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal för HVB Asyl och PUT.
Upphandlingen avser tillhandahållande av Hem för vård eller boende (HVB) för anvisade asylsökande ensamkommande flyktingbarn som regel är i åldrarna 14 år till 18 år. I undantagsfall skall verksamheten kunna ta emot ensamkommande flyktingbarn fr.o.m. 10 år för kortare placering i avvaktan på annan boendeform.
Ekerö kommun lämnar ingen volymgaranti.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen