41780-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Hässleholm: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av stadsbusstrafikavtal Malmö Central 2021 (kvalificering)
Referensnummer: Dnr 2019/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av drift av linjelagd kollektivtrafik med stadsbusstrafik i Malmö Central (”Trafikuppdraget”). Dnr 2019/2.
Trafikstart för Trafikuppdraget är vid tidtabellskiftet i juni 2021.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande enligt lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna ("LUF").
Kommer genomföras i följande två steg (faser):
Fas 1. Kvalificering av anbudssökande (Ansökningsinbjudan)
Fas 2. Anbudsgivning
Se bifogad Ansökningsinbjudan inklusive bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen