417837-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Köping: Elektriska hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende ramavtal Hushållsel och Vitvaror, Västra Mälardalens Kommunalförbund IC
Referensnummer: VMKF-U 2021.86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39710000 Elektriska hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser leverans efter beställarens avrop av hushållsel och vitvaror. Installation ska erbjudas vid behov och ska utföras på ett fackmannamässigt sätt. Antagen leverantör ska även tillhandahålla reservdelar, reparation och service.
Denna upphandling genomförs under förutsättning att beslut om avbrytande som fattas i beställarens upphandling av hushållsel och vitvaror med diarie nr VMKF-U 2021.81 inte överprövas vid Förvaltningsrätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen