417976-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Projekt Slussen Bergentreprenad SN961 Tryckspilltunnel.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
För att möjliggöra utförande av arbeten med nya Slussen måste 2 befintliga spillvattenledningar läggas om. Ledningarna ska ansluta i ett nytt läge mot befintlig spillvattentunneln till Henriksdal. Mellan Stadsgårdsleden och spillvattentunneln förläggs ledningarna i en berg-, och betongkulvert. Som option ingår att utföra en mindre öppen bergschakt som ett förberedande arbete.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112500 Schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner