417993-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för kajer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-300 NDS Pir och kaj Värtahamnen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm, Värtahamnen.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Utbyggnad av Värtahamnen kan komma att delvis ske genom utfyllnad i sjö.
Den minst erforderliga volymen av fyllning har bedömts till c:a 200 000 fm3 (fast volym).
Med hänvisning till förändrade förutsättningarna gällande bergmassor kan beställaren troligen inte tillhandahålla några massor. Beställaren strävar dock efter att tillhandahålla
massor i erforderlig omfattning. Entreprenören bör dock beakta att det finns en risk/möjlighet att beställaren inte kan erbjuda massorna.
Värtapiren utökas med en yta av cirka 85 000 m² och Värtabassängen utökas med en yta om cirka 17 000 m². 3 nya kajer blir anlagda utmed Värtapiren. Totalt blir den nya kajen cirka 1 200 meter lång. Den mark som frigörs inom hamnområdet kommer att kunna användas för andra ändamål.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45112500 Schaktning, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45262211 Pålslagning, 45262212 Stödkonstruktioner vid schaktarbeten, 45262300 Betongarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.