418041-2019 - ResultatSverige-Västerås: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El- och telearbeten
Referensnummer: 2019/00135-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling sker med målsättning att under preciserade förutsättningar upprätta
Årsentreprenad (ramavtal) avseende el- och telearbeten inom Västerås stad efter avrop. Arbeten som kan förekomma är installationsarbete, reparationsarbete och viss rivning inom el och teleområdet och dylika arbeten ibland under ”partnering” liknande form. Exempel på lokaler är skol- och förskolebyggnader, hyres- och förvaltningsfastigheter, äldreboenden, särskilt boende och idrottsanläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Årsentreprenad (ramavtal) avseende el- och telearbeten inom Västerås stad efter avrop. Arbeten som kan förekomma är installationsarbete, reparationsarbete och viss rivning inom el och teleområdet och dylika arbeten.