See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Miljökonsulttjänster
Beskrivning: Upphandling av ramavtal gällande miljökonsulttjänster för uppdrag upp till en (1) miljon kronor per avrop. Ramavtal avses tecknas med tre (3) konsulter/leverantörer. I uppdraget ingår bland annat: • Materialinventering (provtagning av byggnadsmaterial) • Miljöteknisk markundersökning/provtagning mark och vatten (gäller ej tapp- och spillvatten) • Radonmätning • Tillstånds- och anmälningsärenden • Miljöbyggnadssamordnare • Återbruksinventering • Andra typer av miljökontroll
Intern identifierare: 2023-FA000257
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000