418117-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kopiatorer (MFP), skrivare, tillbehör, mjukvaror m.m. samt underhåll och service
Referensnummer: 2.5.11-05582/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på kopiatorer (MFP), skrivare, tillbehör, mjukvaror m.m. samt underhåll och service.
Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att öka eller minska under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning och bakgrund
Jordbruksverket avser att under avtalstiden införskaffa:
- kopiatorer/MFP
- skrivare och tillbehör.
- Mjukvaror, Cirrato och Followmeprint
Samt tjänster runt dessa såsom installation, leverans, garantier och support.
Jordbruksverket kommer att flytta till nya lokaler på Skeppsbron 2021-03-15. Huset är på 9 plan där 8 kommer behöva utskriftsfunktion. Det finns ett skrivarrum på varje våningsplan och tanken är att det ska finnas minst en skrivare på varje plan. Det kommer variera från 40-80 medarbetare per våningsplan. Det finns några befintliga plotterskrivare samt någon ytterligare specialskrivare, dessa ingår inte i upphandlingen (och ingår inte i Followmeprint). Då utrymmena är begränsade är det stort fokus på storleken av skrivarna.
Jordbruksverket har 12 regionkontor med minst en MFP på varje kontor. På regionkontoren förekommer det även specialskrivare som ska kunna avropas på detta avtal. Exempel på specialskrivare kan vara en matrisskrivare för ett specifikt ändamål. På regionkontoren avses inte att byta skrivare till nya, men visst utbyte kommer ske under avtalsperioden.
Befintliga skrivare i Jordbruksverkets lokaler på Vallgatan ska leverantören ombesörja att ta hand om i samband med flytt och i de fallen de inte kan återanvändas skrotas dessa. Detta ansvar ligger på leverantör. Även vid utbyte av skrivare på regionkontor ombesörjer leverantör att ta hand om uttjänt utrustning.
Jordbruksverket har idag en installation av Cirrato och Followmeprint. Denna vill vi fortsätta med, men behöver uppdatera den till en senare version och anpassa antalet licenser till det antal skrivare som Jordbruksverket kommer att inneha efter flytt och migrering till ny version.