418160-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskild Kollektivtrafik i Krokom och Strömsund 2023
Referensnummer: RUN/330/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Särskild Kollektivtrafik inom Krokom och Strömsunds kommuner, med undantag för färdtjänst inom Strömsunds kommun.
Upphandlingen kommer att innehålla 2 stycken olika avtalsområden, vilket är ovanstående kommuner, där anbudsgivare kommer att kunna lämna anbud ett eller flera avtalsområden.
I övrigt hänvisas till dokument Ansökningsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen av upphandlingen sammanfattas i följande punkter:
- Antal fordon per avtalsområde uppgår till ca 25 fordon per område, totalt 50 fordon
- Beräknad omsättning uppgår till ca 50 MSEK årligen för bägge avtalsområdena totalt.
- Beräknat avtalsvärde uppgår därmed till ca 200 MSEK.