Officiellt namn: Sollentuna kommun Postadress: Turebergs torg 1 Ort: Sollentuna Postnummer: SE-191 86 Land: Sverige Att: Fredrik Söderlind E-post:fredrik.soderlind@sollentuna.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Upphandling av licenser.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sollentuna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Sollentuna kommun inbjuder härmed leverantörer till anbudsgivning för Ramavtal avseende inköp av Licenser. Sollentuna kommun har för avsikt att upphandla ramavtal för Licenser enligt specifikation nedan. Sollentuna kommun har idag ca 800 datorer i sitt administrativa nätverk. Utöver detta finns det idag ca 5 000 datorer i skolornas nätverk.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22456000 Licenser
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.