Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handlingsgranskning projektering Hässleholms Sjukhus FORTH – Framtidens ortopedi i Hässleholm
Referensnummer: 93080100-404797-40003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser handlingsgranskning för systemskedet fram till färdigt förfrågningsunderlag under projekteringsfasen samt granskning av kontrakterad entreprenörs projektering. Granskningen av entreprenörens handlingar inför omstämpling till bygghandlingar med utgångspunkt från förfrågningsunderlaget där föreskriven funktion ska säkerställas via en av beställaren beskriven granskningsprocess
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen