See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel konsumentförpackade
Beskrivning: Värnamo kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Konsumentförpackade livsmedel, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Värnamo kommun upphandlar för första gången konsumentförpackade livsmedel. Uppdraget avser 4 år. Upphandlingen är uppdelat i två huvuddelar och leverantör kan lämna på en del eller flera delar: Del 1: - Inköp av dagligvaror i matvarubutik med tjänsten webbutik, både för avhämtning och utleverans i hela kommunen Del 2-3: - Inköp av dagligvaror i matvarubutik som finns inom det geografiska området Övriga delområden som kommer att direktupphandlas av Värnamo kommun i feb/mars 2025. • Forsheda (inkl Kärda) • Bredaryd (inkl Lanna) • Bor (inkl Gällaryd) • Rydaholm (inkl Horda) I avtalet ingår inte köp av tobak och snus. Det är framförallt verksamheter som är i behov av konsumentförpackningar och som inte har leverans via grossist och efterfrågar en butik med brett sortiment. (Bredden på sortiment utvärderas ej) Idag finns avtal med grossist för avrop av livsmedel för kommunens stora tillagningskök inom skola, förskola och äldreomsorg. Detta avtal kommer leva kvar. Vissa kompletteringsköp kan förekomma för dem avseende enstaka produkter som ej kan tillhandahållas i lämplig förpackningsstorlek från grossist, andra leveransorsaker etc. där det ej är lämpligt att avropa från grossist. Aktuella verksamheter är: Gruppboenden, äldreboenden, boenden med särskild service mm. (Se bilaga 2) Idag finns avtal med grossist för avrop av livsmedel för kommunens stora tillagningskök inom skola, förskola och äldreomsorg. Upphandlingen uppskattas till ett värde på 5 400 000 SEK/år med en takvolym på 6 500 000 SEK/år. Uppgifter om antal leveranser och statistik (se bilaga 2 omfattning upphandling konsumentförpackningar). Tilldelningsbeslut beräknas tas v4 och kontrakt signeras i mitten på februari.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik med tjänsten webbutik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105840:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik i Värnamo Öst (inkl Tånnö, Fryele)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105840:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik i Värnamo Väst (inkl Hånger)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105840:Lot:3