418252-2026 - Resultat
Sverige – Avfallshantering – Behandling av hårdplast (s k kommunplast)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBehandling av hårdplast (s k kommunplast)
BeskrivningGästrike återvinnare upphandlar mottagande och omhändertagande av s k hårdplast från ÅVC:erna Gävle och Sandviken. Volymen idag beräknas till ca 300-500 ton/år. Med s k hårdplast avses: - pulkor - plastmöbler (som stolar och bord) - leksaker - hinkar - trädgårdsmöbler
Intern identifierare51018
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareBehandling av hårdplast (s k kommunplast)