418279-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontaktcenter
Referensnummer: MD2020-272
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser system för hantering av kontaktcenter. Parallellt med denna upphandling kommer operatörstjänster och växelfunktion att anskaffas i en annan upphandling eller avrop från ramavtal eller via samverkan med annan myndighet.
Avtalstid är 36 månader och med en möjlighet till förlängning om 24 + 24 + 24 månader, d.v.s. en total avtalslängd om maximalt 108 månader.
Uppskattad tidplan för upphandlingen:
 2.9.2020 Ansökningsinbjudan publiceras.
 30.9.2020 Sista dag att lämna ansökningsinbjudan
 Vecka 41 utskick av upphandlingsdokument till 3 - 5 utvalda anbudsgivare.
 Vecka 45 sista anbudsdag för utvalda leverantörer (Exakt datum meddelas i upphandlingsdokumenten)
 Kvartal 4, utvärdering och förhandling.
 Kvartal 4, tilldelningsbeslut.
 Kvartal 4 tecknande av affärsavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48510000 Programvara för kommunikation, 64200000 Telekommunikationstjänster, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser system för hantering av kontaktcenter.