Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av driftstjänst för regional ärendehantering (Servicenow)
Referensnummer: 2019-O000620
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne avser upphandla IT-drift av en Teknisk Plattform för valt ITSM-system (ServiceNow). Upphandlingen avser även konsulter för Underhåll, Utveckling och Support av ärendehanteringssystemet ServiceNow.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Skåne avser upphandla IT-drift av en Teknisk Plattform för valt ITSM-system
(ServiceNow). Upphandlingen avser även konsulter för Underhåll, Utveckling och Support av
Ärendehanteringssystemet ServiceNow. Konsulter ska kunna avropas efter behov.