418366-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom IT-infrastruktur
Referensnummer: LiU-2020-00290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konsulter inom nätverksinfrastruktur, Linuxinfrastruktur, databassystem och Windowsinfrastruktur upphandlas för att stötta och komplettera LiU-IT.
IT-avdelningen på Linköpings universitet, LiU-IT, arbetar löpande med utveckling av sin IT-infrastruktur i syfte att skapa och upprätthålla en modern, tillförlitlig och effektiv miljö. Emellanåt uppstår behov av extra resurser som kan vara med specialistkompetens. Denna upphandling syftar till att skapa möjlighet för LiU-IT att aktivt arbeta med extern kompetens inom nyckelområden.
En mer detaljerad beskrivning och kravställningen framgår av kapitel 3, Kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet och målbild
För varje uppdrag kommer LiU ange om uppdraget kan utföras på distans eller om det ska utföras på plats hos LiU. Sker det på plats kommer det i huvudsak att utföras vid Campus Valla i Linköping.
LiU-IT behöver tillgång till specialister inom IT-infrastruktur, närmare bestämt konsulter inom:
Nätverksinfrastruktur
Linuxinfrastruktur
Databassystem
Windowsinfrastruktur
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.