See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulttjänster - OVK-besiktningar
Beskrivning: Ramavtal omfattande konsulttjänster gällande löpande OVK-besiktningar, inklusive efterbesiktning och mindre åtgärder, i beställarens fastigheter. Ventilationen består bland annat av centralaggregat med FTX, lägenhetsvisa FTX-aggregat, lägenheter med mekanisk frånluft samt självdrag. Funktionskontroll av ventilationssystem ska utföras enligt de krav som ställs i BFS 2011:16, OVK 1 och BFS 2017:10, OVK 3 med eventuella följdändringar.
Intern identifierare: VH 2023-00812
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
Ytterligare klassificering (cpv): 71315410 Inspektion av ventilationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Del av upphandling