418484-2016 - ResultatSverige-Broby: Socialvård och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster inom socialtjänsten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Broby. Även Osby kommun.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser bemanningstjänster inom socialtjänstens verksamhetsområden. Upphandlingen är en samordnad upphandling mellan Osby kommun och Östra Göinge kommun där den sistnämnda är den samordnande upphandlande myndigheten.
Syftet är att upphandlande myndigheter ska kunna avropa extern personal för längre eller kortare tid. Behov finns i första hand vid arbetstoppar, sjukfrånvaro eller annan frånvaro av ordinarie personal för bestämda uppdrag eller extra behov avseende en eller flera yrkeskategorier.
Kommunerna avser teckna ramavtal för 2 år med möjlighet till förlängning i två (2) år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.