Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Besiktning och Vibrationsmätning
Referensnummer: SBN 2021/365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun avser att upphandla ett ramavtal omfattande konsulttjänster för kontroll och rådgivning vid vibrations- och bullermätning samt besiktning av framför allt privata bostäder i samband med markarbeten i kommunen. Därutöver omfattar upphandlingen hyra och skötsel av utrustning för vibrations- och bullermätning från trafik/byggarbetsplats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71355000 Mätningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen