Nya Arendal, Utfyllnad & underhållsmuddring, etabb 1b
Referensnummer: 174-19032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar att underhållsmuddra hamnens farled och hamnbassänger, stabilisera och solidifiera muddermassorna samt lägga ut de stabiliserade massorna som utfyllnadsmaterial i en invallad havsvik vid Arendal.
Beställarens intention är att entreprenaden ska drivas i samverkan/partnering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 50246000 Underhåll av hamnanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen