418641-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lönesystem
Referensnummer: 19/183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
.
Omfattning
Lönesystemet förutsätts bygga på ett koncept som är modernt i dag och som följer marknadens utveckling i form av funktioner och teknik. Lönesystemet ska vara ett effektivt verktyg för dagens och morgondagens strategiska och operativa lönearbete inom B. Det innebär att användaren ska uppfatta lönesystemet som lätt att använda och ett självinstruerandehjälpmedel i det dagliga arbetet.
Lönesystemet är ett pålitligt verktyg för att planera, styra och följa upp verksamheten. Lönesystemet ska vara flexibelt med möjlighet till anpassningar/inställningar utifrån våra behov. Lönesystemet förväntas innehålla funktioner som syftar till att stödja administrativa processer och flöden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation, 79211110 Lönehantering, 79631000 Personaltjänster och lönehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen