418824-2021 - ResultatSverige-Bålsta: Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpool
Referensnummer: UH-21-28707
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Håbo kommun inbjuder dig som anbudsgivare till att lämna anbud gällande bilpool.
Håbo Kommun kommer att ersätta nuvarande bilpoolslösning med en ny bilpool. Håbo kommuns nuvarande bilpool innehåller ca 21 bilar och behovet för den upphandlande bilpoolen beräknas hamna på samma nivå. I dagsläget har kommunen för avsikt att påbörja ett kommande avtal med 21 bilar som kan komma att justeras under avtalsperioden.
Den framtida bilpoolen kommer att vara dels halvöppen, dels sluten bilpool. Kommunen vill möjliggöra för att privatpersoner/företag kan nyttja bilpoolen de tider som kommunen inte nyttjar den. Den halvöppna bilpoolen kommer att ligga vid Håbo kommunhus. Detta innebär att den halvöppna bilpoolen kommer att vara belägen i direkt närhet till Bålsta pendeltågstation och Bålsta centrum. Kommunen vill möjliggöra för att det ska vara bekvämt att bo i Bålsta även utan egen bil, därav ser kommunen gärna ett högt nyttjande av den halvöppna bilpoolen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2