418831-2021 - ResultatSverige-Växjö: Krishantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd inom krishanteringssystemet
Referensnummer: KS 2020-00414
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79430000 Krishantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är indelad i tre delar:
1. Utveckling av krishanteringsförmågan och civilt försvar.
2. Samband med stöd av radio-, tele- och datakommunikation (Huvudsakligen Rakel)
3. Informationssäkerhet
Säkerhetsskyddad upphandling
Upphandlingen är en så kallad säkerhetsskyddad upphandling. Upphandlingsdokumenten innehåller inga hemliga uppgifter. Ett säkerhetsskyddsavtal, enligt nivå 2, ska träffas innan affärsavtalet träffas. Anledningen är att det ska finnas ett tillfredsställande säkerhetsskydd innan antagen leverantör får del av hemliga uppgifter.
Se länk till Säpos sida om säkerhetsskydd. http://www.sakerhetspolisen.se/sakerhetsskydd.html.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen