418834-2023 - ResultatSverige-Bromma: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänst avseende pensionsadministration samt rådgivning
Referensnummer: 22MB1283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder Anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med denna anbudsinbjudan omfattar fullständig pensionsadministration av PA-KL, AKAP-KR. Pa-Kfs09, Pa-Kfs, ITP1 och ITP2 samt tidigare kommunala pensionsavtal, äldre bestämmelser och överenskommelser.
Upphandlingen avser ca 850 arbetstagare som är anställda idag hos Beställaren och hos STOKAB, vilket är ett annat bolag inom Stockholms stad, som Beställaren administrerar pension åt.
Att administrera rutiner för löneväxling ingår också i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen