418999-2017 - ResultatSverige-Umeå: Marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kreativ reklambyrå till Region Västerbotten.
Referensnummer: 17026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hela det utbud av tjänster som krävs för att definiera, planera, utveckla, genomföra och följa upp marknadsförings- och informationsaktiviteter hos Region Västerbotten. Exempel på uppdrag kan vara att utarbeta kreativa koncept och föreslå och leverera kommunikationsinsatser i alla kommunikationskanaler såsom trycksaker, rapporter, printannonser, webb och sociala medier, samt att grafiskt formge och producera original. I uppdraget ingår inte löpande grafisk produktion för Region Västerbottens varumärke, vilket upphandlas separat.
Avtalet beräknas gälla för perioden 1.10.2017 till 30.9.2019 med möjlighet till 2 års förlängning.
Avrop av dessa tjänster omfattade år 2016 cirka två (2) miljoner SEK.
Frågor som ställs under vecka 27-32 kommer att besvaras tidigast under vecka 33.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79342000 Marknadsföring, 79341000 Reklam, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen